WSPOMNIENIA,OPOWIADANIA I LEGENDY,TRADYCJE , ZWYCZAJE I TROCHĘ OZDÓB DO WPISÓW.
Blog > Komentarze do wpisu

LEGENDA O JANOSIKU

Pewnego razu wracał student na wakacje do domu i zabłądził w lesie. Wspiąwszy się na drzewo zauważył w oddali światełko, więc tam się skierował. Trafił do chatki trzech czarownic, ale nie zrażony poprosił o nocleg. Czarownice sprawdziły, czy to wytrzymały człowiek, położywszy mu na żywe ciało – rozpalony węgiel. Janosik zniósł dzielnie tę próbę, a czarownice postanowiły zrobić z niego zbójnika. Ofiarowały mu ciupagę, koszulę i pas, które miały stanowić o jego sile i błyskawicznym przenoszeniu się z miejsca na miejsce.
Aby jednak zostać zbójnikiem, musiał obrabować własnego ojca. I rzeczywiście, nazajutrz wybierał się na jarmark po woły. Janosik ostrzegał go przed zbójnikami, ale ojciec zlekceważył dobre rady syna i wyruszył w drogę.
Tymczasem Janosik przebrał się w strój zbójecki i zaskoczył ojca w lesie, zabrał mu pieniądze i dzięki swej ciupadze bardzo szybko znalazł się w domu. Kiedy załamany ojciec wrócił w rodzinne progi bez grosza, Janosik wyjaśnił mu, jak to się stało i oddał, co zrabował.
Następnie oświadczył, że zostanie zbójnikiem. Dobrał sobie dwunastu ludzi, których najpierw wypróbował a na siedzibę obrał sobie Liptowo. Tam, w lesie ukrył się ze swoją bandą. Rabował tylko bogaczy, a ubogich często wspomagał pieniędzmi.
Pewnego razu Janosik wraz ze swymi kamratami wprosił się do bogatego pana na obiad. Ten postanowił urządzić zasadzkę, zgromadził najsilniejszych ludzi ze wsi i sądził, że uda mu się pojmać Janosika. Zbójnik jednak od razu zorientował się, że czeka go zdrada, więc rozprawił się z niegościnnym panem, zabierając mu wszystkie pieniądze.
Nawet wojsko cesarza z Wiednia nie mogło schwytać Janosika. Czarodziejskiej koszuli nie imały się kule, a ciupaga biła i rąbała na wszystkie strony, aż żołnierze pouciekali. Innym razem jakiś zdrajca chciał Janosika zastrzelić podczas modlitwy, ale kule odskakiwały od jego koszuli, więc przestraszony uciekł.
Tymczasem cesarz z innym królem wypowiedzieli sobie wojnę, lecz ostatecznie o zwycięstwie miał rozstrzygnąć pojedynek dwóch rycerzy. Cesarz kazał wezwać Janosika. Zbójnik zgodził się na odbycie pojedynku, a zobaczywszy przeciwnika konno, całego zakutego w zbroję, chwycił tylko konia za nogę, która została mu w ręku. Rycerz obalony na ziemię, nie mógł już dalej walczyć.
Po zwycięskim pojedynku Janosik wrócił do Liptowa, ale mieszkańcy sprzysięgli się przeciwko niemu. Poprzez kobietę, u której bywał ze swoją bandą, dowiedzieli się, skąd czerpie swą siłę. Kiedy podczas snu pozbawili Janosika czarodziejskich darów trzech sióstr, utracił swą moc. Pojmano go i skazano na śmierć przez powieszenie. Ułaskawienie od cesarza przyszło zbyt późno. Cesarz nie darował jednak Liptakom śmierci Janosika, któremu tyle zawdzięczał i do tej pory muszą płacić wysoki podatek.
Tak Janosik zginął przez przebiegłą kobietę.
                                                 Autor: Zofia Urbanowska
poniedziałek, 20 kwietnia 2009, aniagra13

Polecane wpisy

  • JEST TAKI KWIAT (opowiadanie)...

    Za siedmioma górami, za siedmioma rzekami, za siedmioma lasami żyła królewna, jedyna następczyni tronu, która była taka zła jak piękna. A była bardzo piękna. Ni

  • OPOWIADANIE NA TRZECH KRÓLI...

    Sztuka Zachodu iludowa pobożność uczyniła zMędrców trzech świętych Króli. Wgłęboko psychologiczny sposób tłumaczyła Pismo Święte, ponieważ liczba trzy jest zaws

  • OPOWIADANIE NA BOŻE NARODZENIE

    PRZYGODA JOSEGO Rio de Janerio to ogromne brazylijskie miasto, pełne gwarnych ulic, wspaniałych budowli i wielkich sklepów. Są też tam drogie hotele i malownicz

Komentarze
warszawa78
2009/04/20 13:06:24
I dobrze tak liptowiakom, niech płaczą i płacą :)
-
2009/04/20 13:12:21
Kiedyś to czytałem,dziękuję za przypomnienie.
Pozdr,
-
2009/04/20 17:01:23
Bo to zła kobieta była;)))
-
2009/04/21 19:40:46
Ja tam zawsze optuje za tym, ze On byl piekny, Ona powabna! i MILISC ich zgubila! :-)
-
2009/04/22 13:01:51
Dziś Janosiki biednym zabierają,
no i w myśl prawa bogarym rozdają.
-
Gość: gknoppek, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/04/30 18:17:18
Bardzo mi się podobają dowcipne gify
-
aniagra13
2009/04/30 19:38:30
@gośćgnoppek.Ale przecież na tym blogu nie ma żadnych gifów:)
-
Gość: pol, *.cust.tele2.pl
2009/07/26 21:35:52
jupi
-
Gość: , *.play-internet.pl
2012/02/26 17:50:39
zal do dupy
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2012/03/05 16:25:33
kurka ale jebane ściemy ktoś napisał wogóle ta strona jest tandetna tak jak osoby
które się na nią zpisały
-
Gość: , *.kamnet.pl
2017/03/05 18:22:51
Jaki jest autor


...
<

br>
free counters

...