WSPOMNIENIA,OPOWIADANIA I LEGENDY,TRADYCJE , ZWYCZAJE I TROCHĘ OZDÓB DO WPISÓW.
Blog > Komentarze do wpisu

STARE PRZESĄDY,GUSŁA,ZABOBONY...

ODPUKAJ W NIEMALOWANE DREWNO...

Zwyczaj odpukiwania w niemalowane drewno "żeby nie zapeszyć", jest bardzo stary. Sądzi się, że pochodzi jeszcze z czasów celtyckich, kiedy to drewnu nadawano szczególną moc.Jak jest w rzeczywistości, nie wiadomo, ale w wielu kulturach to, co urodzi ziemia (drewno, żelazo) ma moc odpędzania złych sił.

****

Z LUSTRAMI OBCHODŹ SIĘ OSTROŻNIE...

Wszyscy wiedzą, że stłuczenie lustra oznacza siedem lat nieszczęść. Trudno powiedzieć dlaczego, być może stłuczenie własnego odbicie ma w niewyjaśniony sposób wpłynąć na nas samych? Tak czy inaczej, okazuje się, że zbicie lustra wcale nie oznacza jednoznacznego wyroku.Aby uniknąć pecha, wystarczy po prostu zebrać stłuczone odłamki i zakopać je. Trudność polega na tym, że nie powinniśmy się w nich oglądać...

Dodatkowym, mniej znanym przesądem jest zasłanianie luster w domu, w którym ktoś zmarł. Jeśli tego nie zrobimy, zmarły może sprowadzić śmierć na kolejne osoby.

****

ROZSYPANIE SOLI PRZYNOSI PECHA...

Rozsypanie soli to zły znak. Aby zniwelować negatywne skutki takiego wypadku, należy czym prędzej podnieść szczyptę soli i rzucić ją przez lewe ramię. Według przesądu w ten sposób choć na chwilę oślepimy diabła, który czai się właśnie za plecami po lewej stronie.W obecnych czasach raczej rzadko przejmujemy się solą. Zresztą, gdyby nasi przodkowie wiedzieli o popularnej praktyce sypania solą ulic w zimie, z pewnością uznaliby, że kusimy los. A z drugiej strony, być może mała aktywność i słaby refleks drogowców (coroczne "zima znów zaskoczyła drogowców") wynika właśnie z ich wiary w przesądy?

****

NIESZCZĘŚLIWA TRZYNASTKA...

Liczba trzynaście oznacza nieszczęście. Nikt już specjalnie nie zastanawia się dlaczego. Po prostu, trzynastka to pech i już. Obecnie tłumaczymy ten przesąd najczęściej poprzez Ostatnią Wieczerzę, w której uczestniczyło właśnie trzynaście osób. W czasach przed Chrystusem trzynastka również miała pechowe znaczenie - wiązało się to z wierzeniami starożytnymi, według których los trzynastych bóstw często był nie do pozazdroszczenia.Ludzie przesądni unikają zatem jak ognia domów oraz pokoi oznaczonych numerem trzynastym. Tym bardziej trzynastego każdego miesiąca nie chcą podejmować żadnych ważnych decyzji, ani podejmować istotnych działań (egzaminy, klasówki itd.), w szczególności, jeśli trzynasty wypada w piątek.

****

NIE PRZECHODŹ POD DRABINĄ...

Przechodzenie pod drabiną niechybnie sprowadzi na Ciebie nieszczęście. Dlaczego? Otóż, drabin używano przez długie lata do stawiania szubienic, a także wieszania i odcinania pętli z szyi skazańca.Dlatego też przejście pod szubienicą oznacza ryzyko spotkania śmierci.

****

NIE WSTAWAJ Z ŁÓŻKA LEWĄ NOGĄ...

Tak po prostu jest i już. Wstawanie lewą nogą oznacza zepsuty, pechowy dzień. Nic nam się nie uda, przedmioty będą leciały z rąk, pokłócimy się z każdym, kto wejdzie nam w drogę.Skąd się wziął ten przesąd? Uczciwie przyznamy, że nie mamy pojęcia. Może po prostu stąd, że większość z nas jest praworęczna (i prawonożna), a więc wstawanie lewą nogą jest czymś nienormalnym?

****

DLACZEGO ZASŁANIAMY USTA PRZY ZIEWANIU...

W dzisiejszych czasach zasłanianie ust przy ziewaniu to po prostu dowód na znajomość podstawowych zasad dobrego wychowania. Pokazywanie najgłębszych odmętów swojej jamy ustnej wszystkim dookoła to nie najlepszy pomysł.Zwyczaj ten jest bardzo powszechny i obecny nie tylko wyższych sferach. Nasuwa to podejrzenia, że nie tylko o dobre maniery chodzi. I rzeczywiście, w dawnych czasach wierzono, że... zasłanianie ust zapobiega atakom sił nieczystych! Krzyż zakreślany ręką na ustach lub po prostu zasłonięcie ust w czasie ziewania miało powstrzymać diabły i demony przed wskoczeniem do środka (właśnie przez otwarte usta). Jak powszechnie wiadomo, w ten sposób zło mogła opętać ziewającego nieszczęśnika.

****

ZAMYKANIE OKIEN NA NOC...

Zamykanie okien w nocy to zwyczaj obecny w wielu kulturach. Dzisiaj możemy to tłumaczyć po prostu niechęcią wobec wszelkiej maści robactwa wabionego przez światło. Ale, ale! Nasi przodkowie zamykali okna na noc również w zimie, kiedy ćmy, komary i inne okropne stworzenia śpią. Powód był zupełnie inny. Okna zamykano w obawie przed duchami, wampirami i innymi siłami ciemności. Strach przed nocą oraz stworzeniami nocy do dziś tkwi głęboko w naszej podświadomości. Boimy się nieznanego, tego, czego nie możemy dostrzec, zbadać i oswoić.Od czasów stworzenia cudownego wynalazku, jakim jest moskitiera, nie musimy się już obawiać otwartych okien. Duchy też nam niestraszne. Dzisiaj wodę święconą i czosnek zdobyć można łatwiej niż kiedykolwiek.

****

PALĄCE USZY A PLOTKI...

Gdy piecze lub "pali" nas prawe ucho, znaczy to bez cienia wątpliwości, że ktoś nas obgaduje! Gdy pali lewe ucho, ktoś mówi o nas dobrze.Hmm... Czy można jakoś zaszkodzić wrednym plotkarzom? Oczywiście, wystarczy uszczypnąć się w piekące prawe ucho. Paskudnego obgadywacza spotka zasłużona kara - ugryzie się w język.

****

GDY BOLI CIĘ GŁOWA...

Przesądów związanych z likwidacją bólu głowy jest mnóstwo. Mniej inwazyjne metody polegają na pocieraniu skroni cebulą lub lodem.

czwartek, 30 kwietnia 2009, aniagra13

Polecane wpisy

  • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DZIECKA....

    Historia,tradycje,zwyczaje,wiersze,gify.... Święto wszystkich dzieci na całym świecie. W Polsce i w innych krajach bałtyckich (np.: Czechy, Słowacja, Rosja) obc

  • PRIMA APRILIS ŻARTY....

    chodzenie tego obyczaju nie jest do końca ani znane, ani udokumentowane, choć próbowano go wytłumaczyć na wiele sposobów, m.in. jako pozostałość rzymskiego świę

  • ZADUSZKI tradycje i zwyczaje.....

    Zaduszki mają długą tradycję zwłaszcza w świecie słowiańskim, sięgają genezą czasów pogańskich. Tradycja mówiła, że w ten dzień należy pójść na cmentarz i dokon

Komentarze
2009/04/30 18:32:50
Oj, jest tych różności! ;)
-
aniagra13
2009/04/30 19:43:09
Babciabezmhera.Było więcej,tylko nie ściągałam wszystkich.Dziękuję za odwiedziny i komentarz.
-
wanilia39
2009/04/30 22:11:44
niby nie jestem przesądna - ale... :)
-
2009/05/01 09:45:02
Staram sięm nie być przesądnny, tylko nie wiem dlaczego ten kot przeszedł mi drogę, jak szedłem czytać blogi...? Pozdrawiam Aniu.
-
aniagra13
2009/05/03 14:14:04
Wanilia39.Co ale? Teraz będziesz?:)
-
aniagra13
2009/05/03 14:15:45
Krzysztof.Przecież on jest biały to nie przynosi pecha:)
-
Gość: , *.subscribers.sferia.net
2009/08/20 22:11:13
te przesąddy tylko ludziom zycie uprzykrzają
-
Gość: bigos, *.adsl.inetia.pl
2009/10/13 14:37:14
ha ha śmiesznie
-
Gość: wito, *.dynamic.chello.pl
2011/05/28 22:22:18
co do soli to sól to straszak na demony .demony nienawidzą soli .wszystkie czary magiczne bez soli są nie możliwe gdy wywołujesz demona musisz zrobić gwiazdę lub okrąg z soli w którym stajesz aby gość cie nie dopadł .lub aby nie oszaleć .polecam kąpiel z soli -świetne samopoczucie po takiej kąpieli sól egzorycyzmowana -polecam kąpiele osobą z depresją schizofrenią i problemami psychicznymi -po kąpieli można stwierdzić czy gośc jest szalony czy opentany .minimum 30 minut kąpiel najlepiej z solą egzorcyzmowaną
-
Gość: renia061153@wp.pl, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2013/02/24 19:44:21
mamy kota od kilku lat, od pewnego czasu gdzieś ok miesiąca kotka nie daje mi chwili wytchnienia, pilnuje mnie jak tylko siadę zaraz wskakuje mi na kolana , ociera się o mnie próbuje mi lizać ręce ,wskakuje do łóżka pomiałkuje mruczy dopiero jak na nią krzyknę to wychodzi z sypialni obrażona mówią, że kotka układa sie z osoba, która jest chora . Czy to prawda, że koty wyczuwają stany chorobowe??????????
-
aniagra13
2013/02/25 08:04:28
@Gość Renia.Koty są bardzo mądre.Kiedy mieszkałam jeszcze na wsi z rodzicami,to mama miała swoja ulubioną kotkę,która schwytaną mysz przynosiła pod drzwi wejściowe, a kiedy mama wychodziła z domu,to kotka ,siedząca przy myszy i nie odeszła wcześniej,póki jej mama nie pogłaskała i nie powiedziała weź to stąd i zjedz sobie.Dopiero wtedy kotka brała mysz w zęby i odchodziła z nią od drzwi.
Dziękuje Ci za odwiedziny i komentarz.


...
<

br>
free counters

...