WSPOMNIENIA,OPOWIADANIA I LEGENDY,TRADYCJE , ZWYCZAJE I TROCHĘ OZDÓB DO WPISÓW.
niedziela, 14 lipca 2013

 

 

 

Widok na wieżę Eiffla z rejsu Sekwaną.

Zdjęcia z prywatnego albumu.

Tak będzie wyglądała wieża Eiffla dzisiejszej nocy 14 lipca.

To zdjęcie znalazłam w sieci.

 

 

                   Zdjęcie z sieci.

Nie każdy wie, iż Wieża Eiffla de facto nie jest dziełem Gustava Eiffla. Pomysłodawcami najwyższej ówczesnej budowli świata byli dwaj zatrudnieni w jego biurze projektanci: Maurice Koechlin i Emile Nouguier. Wspólnie ze swym szefem zgłosili w 1884 roku patent zarejestrowany pod numerem 164364. Jeszcze w tym samym roku Eiffel odkupił prawa autorskie wraz z prawami własności intelektualnej od swoich pracowników. Tym samym z formalnego punktu widzenia stał się jedynym autorem wieży, którą nazwano jego imieniem.

Wieżę otwarto z okazji wystawy światowej w 1889 roku i miała być “gwoździem” całej imprezy. Sama wystawa światowa miała uczcić stulecie wielkiej Rewolucji Francuskiej. Twórcą budowli był Gustaw Eiffel, który jednak długo musiał czekać na należny mu poklask. Za życia nie doceniano jego konstrukcji, a wręcz przeciwnie – znalazł się on na fali bardzo ostrej krytyki. Do 1931 roku kontrukcja ta stanowiła najwyższy budynek świata, czyli aż do momentu wybudowania Empire State Building. W czasach II wojny światowej, obok Łuku Tryumfalnego, stała się naczelnym punktem propagandy naziskowskich Niemiec, które w zdobyciu Paryża i tej budowli upatrywali swoją bezgraniczną potęgę. Bardzo znane są obrazki, przedstawiające Hitlera, spacerującego m.in. Polami Marsowymi.Konstrukcja wielokrotnie była świadkiem dramatycznych wydarzeń. Znane są liczne przypadki samobójstw, jak również próby z lataniem. Najbardziej znany jest przykład pewnego sławnego naukowca, który za pomocą doczepionych skrzydeł próbował wzbić się w powietrze. Próba oczywiście zakończyła się klęską i zginął, co zresztą jest ujęte w obiektywie wytwórni Gaumont, ale jemu podobnych śmiałków nie brakowało i spokojnie można ich zaliczyć do grupy samobójców. Bardzo znanym wyczynem był pierwszy lot dookoła wieży Eiffla Charlesa de Lamberta, poczhodzącego z Rosji pioniera francuskiego lotnictwa.
Jak do tej pory do rzadkości należały pożary, ale i takowe się zdarzały. Ostatni miał miejsce w lipcu 2003 roku, kiedy to od iskry zapaliła się najwyższa kondygnacja, zawierająca przekaźniki radiowe, telewizyjne i telefonii komórkowej.

Ważną do odnotowania datą jest rok 1990. W tym właśnie roku przeprowadzono szczegółową renowację konstrukcji, usuwając z niej przeszło 1000 ton stali.

Wieża Eiffla ma wysokość 320,75 metrów. Pierwsze piętro ma 57 metrów, drugie 115 metrów, a trzecie najwyższe 276 metrów. Liczba stopni na trzecim piętrze wynosi 1652. Widoczność z wieży sięga przeszło 70 kilometrów. Konsekwentnie co 7 lat maluję się więżę na nowo. Na jej całe odmalowanie zużywa się około 50 ton farby

Jest to ażurowa konstrukcja kratowa kutego żelaza. Jej całkowita wysokość zmieniała się kilkukrotnie za sprawą zamocowanej na jej szczycie anteny:

  • 1889 – 312,27 m (wysokość do zamocowanej na szczycie flagi)
  • 1991 – 317,96 m (wysokość z zamocowaną anteną)
  • 1994– 318,70 m (wysokość z zamocowaną anteną)
  • 2000 – 324,00 m (wysokość z zamocowaną anteną), około 81 pięter w typowym budynku.

Jej wysokość zmienia się o 18 cm w zależności od temperatury. Pod wpływem wiatru wieża kołysze się na 6–7 cm. Cała konstrukcja wież składa się z 18 038 części metalowych i około 2,5 mln nitów, jej całkowita masa, razem z betonowymi filarami wynosi około 10 000 ton. Nacisk wieży na podłoże wynosi 4,5 tony/m².

                                                         Żródło:Wikipedia.

sobota, 13 lipca 2013


...
<

br>
free counters

...